Bipoláris Zavar Tünetei Gyerekeknél, Bipolaris Zavar Tünetei Gyerekeknek 3

Mon, 11 Oct 2021 02:35:38 +0000
  1. Depresszió gyerekeknél | BÚRA Alapítvány
  2. Bipolaris zavar tünetei gyerekeknek 1

Általában pszichoterápiával érdemes kezdeni a kezelést, és csak akkor fontolóra venni kiegészítőként az antidepresszánsokat, ha ez nem hoz érdemi javulás. Egyelőre nem készült olyan kutatás, amely bizonyítaná, hogy a gyógyszer hatékonyabb a pszichoterápiánál gyerekeknél. Készültek azonban tanulmányok, melyekben kimutatták, hogy a Prozac hatékonyan kezeli a depressziót gyerekeknél és tizenéveseknél. Bipoláris gyerekek kezelése A bipoláris zavarban szenvedő gyrekek általában mind pszichoterápiás, mind gyógyszeres kezelést kapnak, a gyógyszeres kezelés jellemzően antidepresszáns és hangulatkiegyenlítő. Önmagukban az antidepresszánsok mániás rohamokat hívhatnak elő. Milyenek a hosszú távú kilátások? Kutatások szerint az első depressziós epizód fiatalabb életkorban jelentkezik, mint korábban. Gykran együtt jelenik meg valamilyen testi betegséggel. Nagyon fontos, hogy időben diagnosztizálják, kezeljék, majd kövessék a beteget, mivel a depresszió lehet valamilyen később megjelenő, még komolyabb mentális betegség előfutára.

Depresszió gyerekeknél | BÚRA Alapítvány

A bipoláris zavar (közismertebb kifejezéssel mániás depresszió) a hangulat jelentős ingadozásával járó, neurobiológiai hátterű betegség, mely a népesség kb. 4%-át érinti. A neurobiológiai háttér azt jelenti, hogy az idegrendszer hangulatszabályozásért felelős funkciói hibásan működnek, melyből az is következik, hogy ezt a pszichiátriai betegséget nem a múltbéli események vagy a környezet indukálja. Az orvosok gyakran arról számolnak be, hogy a beteg sokszor évtizedes szenvedéstörténet után kerül a kezelésbe, mivel a tünetek komplexitásáról az embernek sajnos hiányosak az ismereteik. Előfordul, hogy súlyos depressziós epizód során fordulnak szakemberhez és figyelmen kívül hagyják az életük során megjelent felhangolt szakaszokat, melynek következtében a kezelésük sem lesz megfelelő, mivel így éppen a hangulat szélsőséges ingadozásának kivédésére szolgáló gyógyszert nem kapják meg. Ezért fontos, hogy az emberek széles körben ismeretekhez jussanak a betegséget illetően, hogy szükség esetén a tünetek megjelenését hamar felismerve, a lehető leghamarabb szakemberhez fordulhassanak és tudják is azt, hogy mi az, amit feltétlenül el kell mondaniuk a kezelőorvosnak ahhoz, hogy a betegség teljes képe alapján a személy a megfelelő kezelést kaphassa.

Különbségként a hangulati hullámzás gyorsaság és jellege figyelhető meg, az igazi bipoláris zavar hosszabb időszakokban hullámzik, azok a betegek, akik napi sokszori érzelmi váltást mutatnak, stresszhelyzetekre reagálnak kitöréssel és indulattal, inkább az ADHD irányba gyanúsak, vagy valamilyen későbbi személyiségzavar első jeleit látjuk. ADHD-nál az impulzivitás is kifejezettebb. A gyermekkori kóros lelki állapotok, akár ADHD, akár bipoláris zavar, akár egyéb diagnózis irányába gondolkozunk, mindenképpen gyakorlott szakorvosi, szakpszichológusi részletes kivizsgálást igényel. A kóros pszichés állapotok időben történő pontos felismerése, és időben kezdett terápiája (gyógyszeres és/vagy pszichoterápiás) jelentősen javítja a későbbi kilátásokat, és fordítva is igaz, évekig mélyülő, egyre inkább állapottá váló, a személyiséget torzító folyamatokat később, felnőttkorban már jóval rosszabb esélyekkel lehet kezelni, illetve a kisiklott iskolás éveket, a meg nem szerzett tudást és végzettséget is nehéz lesz pótolni utólag.

Csökkent alvásigény (pl. kevesebb, mint három óra alvás után kipihentnek érzi magát). A szokásosnál nagyobb beszédesség vagy folyamatos beszédkényszer. Gondolatrohanás, gondolattorlódás szubjektív élménye. Elterelhetőség (vagyis lényegtelen, oda nem illő ingerek túl könnyen magukra vonják a figyelmet) a beteg elmondása vagy a megfigyelés alapján. Célirányos tevékenység fokozódása (akár a társas, munkahelyi vagy iskolai, akár szexuális aktivitás) vagy pszichomotoros agitáltság (vagyis céltalan, nem célirányos tevékenység). Túlzott részvétel olyan tevékenységekben, melyek a nem kívánatos következmények nagy kockázatát hordozzák (pl. mértéktelen vásárlás, meggondolatlan szexuális viselkedés, ostoba üzleti befektetések). A hangulati zavar elég súlyos ahhoz, hogy a társas-szociális vagy munkahelyi működés jelentős károsodását okozza vagy kórházi felvételt tegyen szükségessé az önmagának vagy másoknak okozott ártalom megelőzésére vagy pszichotikus jegyek állnak fenn. Ahogy a fentiekből látjuk, a mániás fázisban lévő személy egyre inkább elveszíti a realitáskontrollját, azaz nem képes felmérni tettei következményeit.

A mániás depresszió, vagy más néven bipoláris zavar napjainkban egyre gyakoribb betegség, a nyugati országokban minden századik ember küzd vele. A betegség legfőbb jellemzője a hangulatingadozás, mivel két meglehetősen eltérő betegség, a depresszió és a mánia kettőse egyszerre van jelen a betegnél. Az érintett képes rövid időn belül az érzelmi skála két végletét is megélni, kezdve a teljes szorongástól a szinte feltartóztathatatlan energiákat felszabadító jókedvig. Mániás depresszió kialakulása A betegség kialakulásáról sajnos a mai napig nincsenek kielégítő információk. Egyes vizsgálatok azonban azt mutatják, hogy a genetikának igen fontos szerepe lehet benne, mivel a bipoláris zavar sok esetben az érintett családok minden negyedik tagjánál kimutathatók. Míg egy igen népszerű elmélet szerint a noradrenalin és a szerotonin rendszerének zavara okozza a bipoláris tüneteket. A szerotoninszint csökkenése ugyanis képes akár pozitív akár negatív irányba lökni a beteg hangulatát. Míg például a depressziós fázisban a beteg elveszíti kezdeményezőkészségét, és érzése szerint az intellektuális képességeit is, addig a mániás fázisban éppen az ellenkezője történik.

Csökkent gondolkodási vagy koncentrációs képesség, döntésképtelenség csaknem mindennap (szubjektív beszámoló vagy mások megfigyelése alapján). A halállal kapcsolatos visszatérő gondolatok (nem csak a haláltól való félelem), visszatérő öngyilkossági gondolatok konkrét terv nélkül vagy öngyilkosság kísérlet vagy konkrét terv az öngyilkosság elkövetésére. A tünetek klinikailag jelentős szenvedést vagy a társas, szociális, munkahelyi vagy más fontos területek működésének károsodását okozzák. A fentiek ciklikus váltakozásán túl előfordulhat, hogy a mánia és a depresszió tünetei egyaránt jelen vannak az egyénnél, ezt nevezzük kevert epizódnak, ami egy rendkívül veszélyes állapot. A beteg ilyenkor érzelmileg igencsak labilis, nyugtalanság, szorongás, agresszivitás, zavarodottság, kimerültség, álmatlanság, ingerlékenység, bűntudat, önvád, félelem, paranoia, üldözéses téveszmék, felgyorsult beszéd, rohanó gondolatok és dührohamok jellemzik a viselkedését. Ebben a fázisban a legnagyobb az öngyilkossági kísérlet vagy akár a befejezett öngyilkosság veszélye!

Bipolaris zavar tünetei gyerekeknek 1

bipolaris zavar tünetei gyerekeknek

De hol lehet ez a határ...? A bipoláris zavar kétpólusú, hangulati betegséget jelent. Lehangolt (depressziós) és felhangolt (hipomániás, azaz enyhén mániás, és akár súlyosan mániás) epizódok váltják egymást. Gyakran évekig csak depressziós időszakokat észlelnek, míg egyszer csak megjelenik a felhangolt, mániás periódus. A bipoláris betegség pszichiátriai gyakorlatban klasszikus tünetei általában 15-30 éves életkor körül jelentkeznek, ám a gyerekkori állapotok felismerésének is egyre nagyobb szerepet szentel a pszichiátria. A bipoláris zavarok kb. 8-10%-a jelenik meg tulajdonképpen már 14 éves kor előtt valamilyen formában, a probléma fiúkat és lányokat egyforma arányban érinthet. Előfordulási gyakorisága a gyerek- és serdülőkorban 0. 5-7. 5% közé tehető, függően a kóros állapot határának szubjektív meghúzásától. A bipoláris zavar örökletes genetikai tényezőkön is múlik, ilyen betegséggel küzdő szülő(k) esetén nagyobb, de azért messze nem garantált a kockázat, hogy a gyermek is érintett lesz.

Ha a depressziótünetei gyerekénél legalább lét hete jelen vannak, akkor tanácsos orvoshoz fordulni, hogy kiszűrjék, nem valamilyen testi rendellenesség okozza-e a tüneteket. Érdemes beszélni mentálhigiénés szakemberrel (pszichológussal, pszichiáterrel is). A gyerek mentálisállapotának felmérése során kikérdezik a szülőt és a gyereket, és előfordul, hogy pszichológiai teszteket is felvesznek. A tanároktól, barátoktól, osztálytársaktól begyűjtött informácikók is hasznosak lehetnek, mert így derülhet ki, hogy a tünetek állandóak (nem csak otthon mutatkjoznak, hanem más helyzetekbe is), és hogy a korábbi viselkedéshez képest megfigyelhető a változás. Kifejezetten a depresszió szűrésére nincs orvosi vagy pszichológiai teszt, de vannak jólműködő kérdőívek 8mind a szülő, mind a gyerek számára), melyek a személyesen információval kombinálva hasznos eszközök lehetnek. Milyen kezelési lehetőségek vannak? A depressziós gyerekeket – a felnőtztzekhez hasonlóan – pszichoterápiával és gyógyszerrel lehet kezelni.

Reakciói túlzottak, bizalmaskodó, tolakodó, szóban nehezen leszerelhető. Figyelme szórtabb, elkalandozik, kitartása csökken, iskolai teljesítménye romlik, a fegyelme és türelme is romlik, melyet a tanárai akár visszajeleznek a szülőknek. Otthoni alvásminősége romlik, nem piheni ki magát, ami a tüneteket tovább rontó spirál kezdetét is jelentheti. Nagyobb gyerekeknél, tizenéveseknél sajnos a tünetek mögött fel kell vetni a diagnózisalkotás során a droghasználat lehetőségét, ha a fenti tüneteket valamilyen szerhasználat okozza, a diagnózis nem bipoláris zavar. A szerhasználat kapcsán figyeljünk a fiatalok körében népszerű, magas koffeintartalmú energiaitalok szerepére is, melyek (főként túlzott) használata önmagában tudja hozni a hipomániás-mániás tüneteket. Szintén fontos életvezetési kérdés a rendszeres napi rutin, ugyanis az alvászavar nemcsak tünet, hanem ok is lehet! Például ha a gyerek éjszakábamenően számítógépezik, "játszik a neten", és ettől tartósan kialvatlanná válik, az is okozhatja a fenti hangulati-figyelmi tüneteket, ám ez eleinte még csak rossz életforma következménye.

  • Üveg (film) videa
  • Origami kezdőknek virág
  • Bipolaris zavar tünetei gyerekeknek 3
  • Maou-sama, retry! 9.rész
  • Adam szalai

Forrás: WEBBeteg Orvos szerzőnk: Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter főorvos

bipolaris zavar tünetei gyerekeknek az
  1. Hit és remény
  2. Szarvasi kotyogós kávéfőző
  3. Youtube mp3 letöltés ingyen van
  4. Memoria játék gyerekeknek un
  5. Az éjszaka királynője 5 rész magyarul